mediterrán szappanblog - Virág - Robin - Zsuzsi - Max - Barcelona és egyéb történetek
2009. november 30., hétfő
Boldog Névnapot, Virág!
2009. november 27., péntek
Karácsonyi lottó őrület - El Gordo
2009. november 26., csütörtök
A farkas visszatér
2009. november 25., szerda
Egyet se fizet, kettőt kap
Arról már többször tettünk említést, hogy ha valaki ide költözik, érdekes nyelvi helyzetbe csöppen: Spanyolországban vagyunk ugyanis, ahol a hivatalos nyelv a spanyol, de itt Barcelonában, Katalónia fővárosában azért nem árt katalánul is tudni. A spanyollal el lehet boldogulni, tehát megértik és ha éppen jó a kedvük, akkor válaszolnak is nekünk spanyolul, de azért mindenképpen jó pont a katalán nyelvtudás a mindennapokban. De hogyha véletlenül (illetve inkább szükségszerűen) az oktatás, az egészségügy, a hivatalos ügyintézés, űrlapok kitöltése terére sodor minket az élet, akkor jobb, hogyha elfogadjuk és tudomásul vesszük, hogy mindez kizárólag katalánul történik. Mi az első évünket a spanyollal való ismerkedéssel töltöttük és mostanra jutottunk oda, hogy kicsit komolyabban foglalkozzunk a katalánnal is.
Az önkormányzat szervez ingyenes tanfolyamokat, ahova ugyan nem túl könnyű bejutni, főleg hogyha mondjuk nem jó bármilyen időpont vagy helyszín. A tanfolyamok 12 szinttel fedik le a nulla nyelvtudástól a felsőfokú szintig a katalán oktatást. Az első három szintet az önkormányzat támogatja, a többiért fizetni kell, bár sokkal olcsóbb még ott is, mint egy normális nyelviskola. És mindezért mit is kap az ember?
Beülhet 20-25 másik “bevándorló” mellé katalánt tanulni, szintenként kb. 40-60 órát, 300 oldalnyi könyvet és jó esetben katalán nyelvtudást.
Én nyár végén kezdtem el szervezni a tanulásomat, november elejére be is jutottam az alapszintű csoportba, ami most januárig tart és utána kezdődik újra a jelentkezési hercehurca, hogy bejussak a második szintre (kicsit eszembe jutott, amikor minden félév elején az ELTE-n órákat ültünk sorban, hogy bejussunk egy-egy szuper nyelvészeti szemináriumra…). De itt kérem meg kell szenvedni a katalán nyelvtudásért! Ide csak az jöjjön, aki tényleg tanulni akar, aki végigböngészi a jelentkezési folyamatot, majd a nulla nyelvtudásával mégiscsak megérti a katalán tájékoztatót és katalánul ki is tölti a lapokat. Ha már bent vagyunk, egyszerű az élet!
A csoport: nálunk 25 főből áll kb, valószínűleg a jelentkezésnél többen már lemorzsolódtak és csak az igazán kitartóak maradtak bent. Az arányok: 20 dél-amerikai (Brazília, Kuba, Venezuela, Equador, Bolívia, Peru), 2 spanyol, 1 kínai, 1 litván és 1 magyar (ez én vagyok). A sok dél-amerikainak köszönhetően fergeteges a hangulat, ugyanis ők minden alkalommal megdöbbenek és viccesnek találják, hogy más népek (most épp a katalánok) más nyelvet beszélnek, mint ők (azaz spanyol) és hogy ez milyen fura. Hihetetlen, hogy ők tényleg nem nagyon találkoztak még azzal az érzéssel, hogy nekik kellene valamilyen idegennyelvet tanulni, hiszen amerre ők járnak (és úgyis csak arra járnak) mindenki beszél spanyolul. Néha persze van abból is viháncolás és nevetgélés, hogy melyik országban milyen kiejtéssel és milyen spanyolsággal beszélnek, de ez már csak hab a tortán. Itt mindenki jókedvű, pozitív és szemrebbenés nélkül mond végig olyan mondatokat, amiben az első szó katalán és azt követi mondjuk minimum 40 full spanyol szó… (mondjuk ez az én esetemben ugye már szuper eredmény lenne, na de az övékben…haha)
A tanárnő nagyon katalán és nagyon jó. Én megint csak féltem kicsit, hogy mire jutunk majd 25-30 fővel, de itt ez nem gond. Ha valaki már eljut oda, hogy katalánul tanuljon, adnak neki lehetőséget, jó tanárt és szuperül felépített nyelvkönyvet.
Én általában a litván és kínai lány között ülök, igyekszünk lépést tartani a tananyaggal és persze a spanyol magyarázatokkal. Merthogy felmerülhet egy jó kis bonyolult katalán nyelvtani szerkezet, a végén valószínűleg valamilyen hasonlóan körmönfont spanyollal fogják megmagyarázni, mi pedig jegyzetelünk szorgalmasan, hátha otthon hosszas kutakodással megtaláljuk az értelmét is…
Ez itt kérem most az igazi “Egyet (se) fizet, kettőt kap”, intenzív katalán-spanyol tanulás ingyen.
Én mindenesetre élvezem nagyon, igazi esettanulmány és néha már-már olyan, mintha egy szappanoperába csöppent volna az ember. Van itt Julian, aki mindenképpen csajozni akar, persze nemcsak ő, hanem Nico is és persze az olasz beütésű Emilio. Evelin, Juanita és Vanessa az állandó viháncolók, akik egy-egy nekik furának tűnő szón képesek akár fél óráig elnevetgélni. Marisol (a kb. 50 éves bejárónő) a csapat lelke, szervezője, begyűjti a címeket, e-mailcímeket és ki tudja milyen adatbázisba gyúrja majd ezeket össze, kíváncsian várjuk az eredményt. Sandra az abszolút menő csaj, ő a Barbie alkaltú brazil légiutaskísérő, aki hol van hol nincs, de ha van, minden férfi csak vele akar nyelvet gyakorolni… Yuxin az én kis kínai padtársam, aki hihetetlenül igyekszik, hogy ki tudjon olyan hangokat is adni, amik számára lehetetlenek, másik oldalamon pedig Inga litván barátném próbálja meg kitalálni, hogy miről is van éppen szó, amiről ő lemarad az állandó SMS írás miatt. Van még Xavi, a baszk szakács, akitől megtudtam, hogy Virág neve baszkul Lori lenne és még egy tollat is kaptam tőle, ami a munkahelyét reklámozza.
Hát, nagyjából ennyi a csapat, a tudásunk rohamosan fejlődik, itthon például értelmet nyertek Virág szavai. A gyermek tehát nem halandzsázik, hanem történeteket mesél katalánul… Adéu! (azaz Adios, azaz Viszlát)
2009. november 24., kedd
Iskolai jelentés
Iskolai híradónk újra jelentkezik. Eltelt kb. két hónap a suliban, Virág még mindig imádja, reggelente ugrik ki az ágyból, hogy mehessen suliba, mert ott mindig van valami érdekes! Folyamatosan beszél katalánul és délutánonként tökéletesen eljátssza, hogy mi hogyan történik az iskolában. Itthon babákat, állatokat nevel, időnként pedig a nagymamát tanítja katalánul skype-on keresztül. Ha most lenne pályaválasztás, szuper tanítónéni lenne belőle.. Kicsit ugyan szigorú, de most már ő is beismerte, hogy amelyik gyerek rossz, azzal nem nagyon érdemes foglalkozni, majd megjavul idővel!
Az iskolában kis könyvek alapján tanulnak az élővilágról, most éppen a katicabogár volt a téma. A könyvet mutogatva szépen elmondja katalánul, hogy milyen a katicabogár, milyen fajtái vannak, hogy születik, stb. Még szerencse, hogy nemrég én is elkezdtem a katalán nyelvtanulást, mert így legalább az alapszavakat megértem, a többit kikövetkeztetjük, tehát valamennyire tudjuk követni, hogy mi zajlik az iskolában.
Szerencsére Virág jó gyerek, így az üzenőfüzetében nap mint nap csak annyi áll, hogy megette az előételt, főételt, desszertet, aludt / pihent és kész. Egyszer beírtak még valamit, de mivel nem tudtuk lefordítani sehogy sem, ezért inkább nem tulajdonítottunk neki túl nagy jelentőséget… A szótár azt írta, hogy körbemászkált, de mi értelme lenne egy ilyen beírásnak, hogy körbemászkált a gyerek????
Az iskolában amúgy mindig szerveznek valamit, a nagyobb évfolyamok is aktívak, hol hálaadásnapi sütiket sütnek, hol játékokat árulnak, most pedig épp zenei hetet szerveztek, így minden reggel komolyzenével fogadják a népet az aulában: ma reggel például Carmina Burana-ra vonultunk be ünnepélyesen…
Fiúk terén is vannak ám változások: Alvaro-ról kiderült, hogy nagyon verekedős, ezért most Genis a menő, néha még éjszaka is arra ébredünk, hogy Virág azt kiabálja: “Hol van a Genis?” Amikor pedig barchobázunk, akkor Virág általában Genis-re gondol… Hát, ez van! Változnak az idők, mi pedig próbálunk lépést tartani Virág érzelmeivel. (ezt itt tegnap írtam, azóta kiderült, hogy már Genis sem annyira menő, mivel túl fiatal, csak három éves – most Rafael már a befutó, aki öt éves!)
Persze azért mi is szoktunk neki hiányozni, bevallása szerint szokott az iskolában is ránk gondolni és gyakran csak úgy odabújik hozzánk, hogy mennyire szeret, múltkor pedig azt mondta, hogy “Anya, úgy sajnálom, hogy Te már nem járhatsz velem iskolába! De hát ez van! Oda csak gyerekek mehetnek..”
2009. november 19., csütörtök
Szombaton végül mégiscsak a strandon kötöttünk ki
A hétvégén a gyönyörű napsütésben arra gondoltunk sétálunk, kirándulunk egy jót. Miután már péntek este elkezdtük a bulit (megünnepeltük a Márton napot, merthogy itt nálunk a családfőnek csak a fedőneve Max, az igazi Márton... - a tortát teljes egészében Virág díszítette formákkal, felirattal mindennel együtt!), majd szombat reggel egy csodálatos omlós narancsos kuglófos reggeli után
elindultunk a barcelonai reptér tövében lévő Llobregat folyó delta torkolata körül kialakított természetvédelmi területre.
Amellett, hogy a folyó melletti hatalmas termőföldeket gyakran Barcelona zöldség-gyümölcsös kertjének is nevezik, van itt minden: bicikliutak, játszóterek, túraútvonalak, teljesen körülzárt természetvédelmi terület madárlesekkel.
A hely egyik érdekessége még, hogy a Barcelonába tenger felől érkező repülők leszállópályája kezdeténél kialakítottak egy szabadtéri pihenőt, ahol a jól elhelyezett köztéri nyugágyakra feküdve gyakorlatilag közvetlenül a fejünk felett pár méterrel kezdik meg a landolást a hatalmas gépmadarak.
Miután meguntuk a gépek hasának figyelését, elindultunk a tengerparti sétány felé és mivel november ellenére 24 fok körüli meleg volt, a homokban mezítláb keresgéltük a kagylókat, játszottunk a szuperül felszerelt játszótereken,
kipróbáltuk, hogy milyen a pókember élete és csak a gyomrunk jelezte, hogy pár óra egy szempillantás alatt elröppent.
Amúgy annyit érdemes még erről a természetvédelmi területről tudni, hogy amikor kb. 15 éve a Barcelona melletti kisváros körül elkezdett egyik oldalról a repülőtér, másik oldalról a kikötő hatalmas tempóban fejlődni és terjeszkedni, akkor a város vezetése még időben megrajzolta a folyótorkolat körüli természetvédelmi területet, ezzel biztosítva a városnak nemcsak az anyagi fejlődését, hanem az élhetőségét is. Azóta ezt a területet fejlesztik, ennek köszönhető a folyó- és tengerpartot szegélyező sok és sokféle szabadtéri park, tematikus útvonal.
2009. november 18., szerda
Karácsonyi tészták helyett szoborkiállítás
Olvastuk az újságokban, hogy November 2-ig felszerelik a városban a karácsonyi díszkivilágítást, így most vasárnap délután elindultunk, hogy az enyhe novemberi estében lopjunk egy kis karácsonyi hangulatot magunknak. Az égők, lámpák tényleg fel vannak szerelve, de még nem kapcsolták be őket. Azóta azt is megírták, hogy December 2-án kapcsolják be a fényeket... Az itteni szokás szerint minden évben valami extra dizájn ötlettel állnak elő díszítés terén is: tavaly 6 hatalmas fenyőfát állítottak fel, de nem akármilyeneket ám – az alternatív energiaellátás jegyében volt amelyik napelemes volt és volt, amelyiket biciklik tekerésével lehetett fényesre varázsolni.
Idén a város 26 pontján óriási tészták fognak világítani.
Persze nem akármilyen tészta, hanem a ‘galet’, ami az itteni karácsony egyik nélkülözhetetlen étele.
A lényeg, hogy mivel nem tudtunk tésztát nézni és a Passeig de Grácián sétálva észrevettük, hogy Gaudi által alkotott La Pedrera bejáratánál éppen nem kígyózik a sor (ez ritka alkalom), gondoltuk, hogy beugrunk oda. A ház is megér egy látogatást (ha megnéznéd virtuálisan, akkor kattints ide), de most éppen időszakos kiállítást szerveztek Aristide Maillol munkásságáról.
A kiállításon a művész életén és munkásságán vezetnek minket végig műveinek segítségével. Elolvashatjuk, láthatjuk, hogy milyen technikával készül egy-egy szobor megformázására és hogyan is alkotta meg a híres szobrokat, bónuszként a kiállítás végén még egy kis filmet is meg lehet nézni, amiben a művész maga is szerepel.
2009. november 17., kedd
Új kuka jelent meg az utcákon
2009. november 11., szerda
Virág és a szokások
Virágunk mostanában már tökélyre vitte az érvelési technikáit. Újabban, ha valamit nem szeretne csinálni, akkor az általunk feltett kérdés, kérés, utasításra a “Anya, tudod, hogy én már leszoktam az alvásról” jellegű válaszokat kapjuk. De persze vannak ám ellenpéldák is, amikor már rászokott valamire, például “jaj de jó, hogy megyünk cirkuszba, én már rászoktam tavaly”.
Hát, márpedig a szokásokon ugye nehéz változtatni, ezt már úgy tűnik, hogy ő is tudja, hiszen csak úgy tehetetlenül felhúzza a vállát, hogy nincs mit tenni, ha egyszer ő már leszokott a fésülködésről. Én már próbáltam kezdeményezni, az újra rászokást is ilyen esetekben, de szerinte “az elég nehéz lenne”, lefordítva lehetetlen. Hát, azért csak megpróbálkozunk vele, mert ugye olvastuk mi, hogy a nevelés alapjait 3 évig teszi le az ember, de azért mégsem gondoltuk komolyan, hogy utána már nincs beleszólás semmibe…
2009. november 10., kedd
Alvás helyett friss levegő
2009. november 9., hétfő
Gesztenyeünnep
Ez itt az ünnepek országa. Itt minden szentnek, vallásos vagy éppen történelmi eseménynek, ételnek, italnak van kinevezett ünnepnapja, de ha éppen nem lenne semmi, akkor csak úgy ünnepelnek és kész…
Ősszel, amikor a város utcáin már inkább a helybéliek veszik át az uralmat, alig van olyan hétvége vagy akár hétköznap, amikor nincs semmilyen buli. A nyár ugyanis inkább a turistáké - (tolongjanak csak nyugodtan a tűző napon, izzadjanak a forró homokban), ősszel előbújnak viszont már a katalánok is és az őszi napsütésben (24 fok mostanában) divatos kabátban, csizmában (mert az őszi-téli kollekció már ezt diktálja) ücsörögnek a kávézók teraszain és buliznak a jobbnál jobb programokon vagy éppen olvasgatnak az üres tengerparton.
Az elmúlt hét a CASTANYADA, azaz Gesztenyeünnep jegyében zajlott, ami időben a Mindenszentekhez kötődik, csak hát ugye ne legyen már annyira szomorú a halottakra emlékezés, temetőbe járás, gyorsan kitaláltak mellé egy kis gourmand körítést is. A város ilyenkor megtelik gesztenyét és boniatot sütögető árusokkal (remélem emlékeztek még, hogy tavaly leírtuk mi is ezt), a cukrászdák polcain megjelennek a kis panellet golyócskák, és mindehhez be lehet szerezni a Moscatelt, azaz édes bort. A katalán amúgy elég kényelmes nép (legalábbis manapaság), így aztán a boltok többségében előre összeválogatott CASTANYADA csomagot lehet venni, amiben benne van minden hozzávaló, hazavisszük, kipakoljuk, megsütjük és örülhetünk. Instant leves után instant castanyada.
Nemcsak Barcelonában, hanem minden kisebb és nagyobb településen nagy ilyenkor a készülődés, az ünneplés. Az iskolában Virágék is egynapos kirándulásra indultak egy kis faluba, ahol kendős öreg néni fogadta őket (Virág szerint kapucnis…) és kis kosarába a gyerekek gyűjtögették össze a szelídgesztenyét, amit később aztán megsütöttek és papírtölcsérben hazahoztak. Készítettek még a helyszínen panellet golyókat is, amiket Virág nagy büszkeséggel hozott haza, és mivel már én is kacérkodtam egy ideje a gondolattal, hogy itthon is kellene ilyet gyártani, a kérdés gyorsan eldőlt: idén házi panelletekkel ünneplünk.
Internetes keresés adta a receptet, megvettem a hozzávalókat, Virág hozta a szaktudást, hogy pontosan mit és hogyan kell csinálni, Max pedig buzdította a csapatot. A végén pedig tömtük magunkba a finomabbnál finomabb golyókat..
Az alaprecept nagyon egyszerű, marcipánszerű massza: 25 dkg cukor, 25 dkg darált mogyoró, kis reszelt citromhéj és 2 ek víz. Ezekből kissé ragacsos masszát gyúrunk, hűtőben hűtjük és utána vizes kézzel kis golyókat formálunk belőlük. És akkor ezután jön a móka, azaz a díszítés: készítettünk csokisat, fahéjasat, kókuszosat, darált mogyorósat, fenyőmagosat (ez az eredeti!) és persze színes cukorkásat is. Van, amit a masszába belekevertünk (fahéj, kakaó), van amibe csak belehempergettük a golyókat (kókusz, színes cukorka) és volt, amikor a kis golyókat először tojással kentünk meg, hogy rájuk ragadjon a díszítés (fenyőmag, darált mogyoró). Nálunk a fahéjas volt a nyerő, de ez aztán tényleg ízlés dolga, merthogy lehet még kávésat, citromosat, lekvárosat, narancsosat és még ki tudja, hogy milyet csinálni. A fent megadott mennyiségből kb. 30 golyó lett, ami elég veszélyes mennyiség, nem is értem, hogy az eredeti recept 1 kg cukor, 1 kg mandula mennyiséget mekkora tömegnek gondolták!
Otthon karácsonykor biztosan lesz panellet buli, üzenem a családnak, hogy kezdjen előre fogyózni!