2009. december 6., vasárnap

Időtlen utazás az arab fürdőben


Régóta vágytunk valamilyen fürdőre, ahol csak ücsörgünk a vízben vagy a gőzben és elfeledhetjük a körülöttünk lévő nyüzsgést. Otthon ugye van a Széchenyi meg a Gellért – esetleg Lambival a Rudas (kizárólag férfi-napokon). De ha kicsit exkluzívabb élményre vágytunk, akkor elmentünk valalmilyen wellness-szállodába, ami ugye Magyarországon a korábbi gyógyfürdők helyén gomba-módon kinövő 4-5 csillagos létesítményeknél azt jelentette, hogy van több medence, szauna és esetleg gőzfürdő is. Egyébként jók is ezek, azt leszámítva, hogy az üdülési csekk intézményének köszönhetően szinte mindig tömeg van, és ettől a wellness minden csak nem az exkluzív ellazulás, hiszen Jancsi bácsi akit most először vitt el a család wellnessre, nem tudja, hogy a szaunából nem kell ki-és-be mászkálni percenként, és hogy a sörösüveggel nem illik beülni a dzsakuzziba.

Itt a Katalánoknál szintén van gyógyvíz (a Pireneusokban), és pl Andorrában van Európa legnagyobb ilyen létesítménye , csakhogy itt más a megközelítés. Pl gyerekeket nem lehet bevinni. Ennek előnye, hogy Pistike nem fog a fejünkre ugrani vagy vizipisztollyal megsorozni, ha éppen nem a fülünkbe ordít egy órán keresztül. Hátránya, hogy mivel Virágot nem engedik be, hát mi sem megyük mert mégsem hagyhatjuk kint a parkolóban.

Aztán jött az ötlet – névnapi meglepetés a drága férjnek, hogy menjünk el Barcelona egyik városi fürdőjébe, de nem ám a sarki uszodába, hanem az eredeti római majd mór városi fürdő (Hammam) helyére épült Banos Arabes-be, persze nap közben, hiszen gyerekeket ide sem lehet bevinni. Így amíg Virág az iskolában tanulta a katalán katicabogár-versikét (Marieta Vola…) mi a város szívében relaxálódtunk.

A koncepció elég egyszerű: design, hangulat, exkluzív életérzés és relax. Például előre be kell jelentkezni hiszen csak korlázozott számú embert engednek be egyszerre, megvannak a kétórás blokkok, amikre jelentkezni lehet és így sosincs tömeg. Arab beütésű chillout zene megy mindenhol, gyertyák égnek lépten nyomon, és az építészetileg nagyon modern földalatti fürdő-részt marokkói és antik motívumok teszik időtlenné . Persze jól is van ez így, mert a fürdőben tényleg megáll az idő, eltűnik a körülöttünk nyüzsgő város és kisimulnak a ráncaink.

Sok fürdőben jártunk már és így összehasonlítva valójában a funkconalitás inkább minimalista: egy sós-medence, egy bugyogós, egy forró, egy langyos és két kis hideg. Ezeken kívül egy gőzkamra és egy meleg hosszú kőpad, amire le lehet ülni vagy feküdni. Ugyanakkor a kivitelezés miatt nem jut eszünkbe, hogy még lehetne ez vagy az – és valójában egy arab fürdőben sem volt több annak idején. Mondjuk ez koedukált és kizárólag fürdőruhában használható, valamint a tisztasága felől sem volt kétségünk.



Nyáron nem tudjuk mennyien mennek el egy ilyen mókára, de ősszel-télen hosszas várólista van pedig masszázs nélkül is 25 € fejenként e beugró. Persze lehet hozzá kérni mindenféle maszírozást de attól olcsóbb nem lesz. Életérzés, kényeztetés és kisimult arc, ezt kapjuk cserébe.