2009. május 24., vasárnap

Recesszió ellen szecesszió a Gerona utcában

Mint ma megtudtuk idén 150 éves az Eixample, azaz Barcelona szecessziós városnegyede, amely egyébként több al-negyedre osztható fel (nova esquerra - nyugati széle, antigua esquerra - középső blokk c/ Balmes-ig, dreta esquerra - nagyjából pg Gracia és pg Sant Joan között, és a Sagrada Familia környéke).  A várostervezés itteni atyja 'Ildefons Cerdá' úgy álmodta meg ezeket az utcákat, hogy mindegyik egyforma négyzeteket zár be kereszteződésenként, olyan lakótömböket alkotva így, amelyek egy belső kertet - 'patio' - zárnak körül. Persze az ingatlanfejlesztők a szép tervből megvalósították a négyzetrácsot, viszont jóval kevesebb parkot és sétányt hagytak hiszen az építőipar már akkor is jó biznisz volt. 
Ma az Eixample (aminek semmi köze sincsen az angol 'example' szóhoz noha évente sokezer turista van erről szentül meggyőződve, ezzel szemben katalánul 'bővítést' jelent) a belváros 'tömege', az elegáns nagy lakások és ódivatú irodák mellett rengeteg embernek, kisboltnak és sarkonként egy-egy nagyobb mélygarázsnak otthona. 
Sok épület a boldog békeidőket, a szecesszió fénykorát idézi, és sajnos van a 60-as, 70-es évek jellegtelen szürke építészetéből is nem is kevés. Aki itt lakik a sokszor nagy ám az utcára néző szobákon kívül sötét lakásokban, az robogóval vagy tömegközlekedéssel oldja meg a mászkálnivalóját ugyanis minden közel van és parkolni reménytelen - hacsak nem bérel az ember egy helyet valamelyik szomszédos mélygarázsban.
A háztömbök csapott sarkát 'chaflan'-nak hívják, amelytől lesz igazán jellegzetes a városkép bármerre is jár az ember, ráadásul így minden sarkon mintha egy kis tér lenne. Általában az utcák felváltva egyirányúak (ha az első sarkon csak balra akkor a következőn csak jobbra lehet fordulni). Ha valakit rettentően érdekel ez a városrendezési megoldás és már kimerítette a fenti angol linket, akkor spanyolul ITT még részletesebb ismertetőt találhat.
Ma a városatyák a lelkes lakosokkal együtt próbálják élhetőbbé, lakhatóbbá alakítani ezt az érdekes városrészt, ennek keretei között  szokásos homlokzat-felújítás mellett 40 belső udvart rekultiváltak valódi közösségi területté hol játszótérrel, hol iskolával, illetve fokozatosan szorítják ki az autókat a gyalogosok és a mindenfelé felfestett és 'védett pályás' bicikliutak térnyerése érdekében. 
Rengeteg civil szervezet nyüzsög, a legtöbb utcának vagy ilyen-olyan saroknak van valamilyen önkéntes, szomszédok alkotta szerveződése, pl. a calle Gerona lakosai már évről évre megszervezik a szecessziós napokat, amikor az utca a gyalogosoké és a mindenféle kiállított dolgoké és foglalkozásé. Mivel két hete voltunk  Terrassa hasonló rendezvényén, nem vártunk túl sok meglepetést, csak gondoltuk ha már biciklire ültünk nézzünk el arra - mégis mit találtak ki a szomszédok. 
Érdekes volt, hogy bár a téma ugyanaz, a hangulat és a megvalósítás érezhetően más volt. Az idősebbek korhű ruhákban nosztalgiáztak - hiszen ennek a városrésznek a szecesszió volt a kiinduló stílusa - a fiatalok pedig a mindenféle tevékenységekkel, játékokkal és ehető-iható finomságokkal voltak elfoglalva.

A sok látnivaló közül egy katalán különlegességet, a helyi 'castellers' csapat által bemutatott élő tornyot emelném ki. Ez egy helyi hagyomány, amely Tarragona városkájának környékéről származik a 18. század magasságából, és mostanra egész Katalánföldön és még Mallorcán is a népünnepélyek egyik csúcspontja. 
Nagyjából úgy kell elképzelni, hogy egy csapat egyen-ingbe és nadrágba öltöztt emberke elkezd egy kupacba tömörülni - valahogy úgy ahogy az amerikai fociban a csapatok összeborulnak - (ezt a szakaszt nevezik 'pinya'-nak) és egyszercsak megindul pár ügyes emberke fölfelé, mint a farkasos mesében amikor a malacka a fa tetejéről rikkantja el magát, hogy 'forró vizet a kopaszra!' és akár 10 ember magas élő tornyot alkotnak a közönség nagy örömére. Az utolsó általában egy kiskölök aki felmászik a formáció legtetejére (őt enxaneta-nak hívják) mire a nép nagy tapsban tör ki - ekkorra már a többieket mind a vállán viselő nagydarab férfiak akik a 'pinya' tetején állnak (ők a folre) rendesen izzadnak és remegnek. Egy pillanat alatt lecsusszannak egymás hátán a magasban dülöngélők és fellélegzik a közönség is. 
Láttam már erről képeket (népszerű képeslap vagy prospektus téma a folklór kategóriában) de valahogyan élőben látni - noha csak 4 szintes volt a torony - nagyon jópofa élmény volt, talán azért is mert a résztvevők hétköznapi emberek akiknek ez az egyik hobbijuk. Nem érdemes otthon kipróbálni mert bármennyire népszerű, egy veszélyes tevékenység, pár éve lepottyant valaki és nyakát is szegte.