Miután az első hónapban megpróbáltam a jól bevált “otthoni” receptek alapján főzni, rá kellett jönnöm, hogy jobb, ha feladok minden ilyen irányú próbálkozást. Krumpliból van vagy 10 féle a boltokban (és ezek tényleg különböző fajták is és nemcsak az áruk más…), de persze egyik sem igazán úgy sül meg, mint az otthoni (tehát nem lesz olyan az íze, mint amilyet nagymama tud sütni, akárhogy próbálkozunk), a majonéz íze is más, az ismerős márkák itt nem ismertek, az itt nagyon javasolt tápszert Virág minden alkalommal “visszaadta” a spanyoloknak.. Na, szóval, eljutottunk oda (amit persze így is –úgy is akartunk volna),
hogyha már Spanyolhonban élünk, akkor együnk itteni ételeket.
Ez (az éttermeket leszámítva) a következőképpen néz ki: recepteket nézeget, szimpatikus kép alapján választ, hozzávalókat lefordít, listát megír, napokig keresgél különböző boltokban, hogy megtalálja az adott alapanyagot és ha már minden megvan, akkor jöhet a várva várt főzés és kóstolás.
A tengeri herkentyűktől egyelőre még távol maradtam, miután elolvastam a következő kis útmutatót, ami a polip előkészítését írja le:
„Vágjuk ketté egy kis késsel óvatosan a polipot a feje és a csápjai között. A csápok közepén az ujjunkkal nyomjuk ki- és felfelé a polip csőrét. Dobjuk el. A polip fejének megtisztításához óvatosan hasítsuk fel az egyik oldalon, és húzzuk vagy vágjuk ki a beleket és a zsigereket. Öblítsük le a polipot folyóvíz alatt, stb, stb....” Hát nekem ez sok volt. Úgyhogy vagy találunk előre felvagdalt, szem és belek nélküli polipot vagy szégyenszemre nem fogjuk megkóstolni itthon...
Első próbálkozás a Torta de Santiago volt Virág születésnapjára. Ez nagyon finomra sikeredett, mindenkinek tudom ajánlani, pikáns citromos íze van és tökéletes étel mondjuk a reggeli vagy délutáni kávé mellé. A recept amúgy Galíciából származik.
Itt Barcelonában elég sok a csokoládéüzlet és már ebből is gondolhatjuk, hogy nagy szeretettel használják a csokit mindenhez, de vannak churreiras nevű helyek is, ahol csokoládét és churrost lehet fogyasztani. Mielőtt még bárki azt gondolná, hogy a churros valami csúnya szó, keressen rá a neten, hogy mi is ez és rájön, hogy inkább valami finomságról van szó. A churrost lisztből és vízből készítik és egy csillag formában végződő nyomózsákból nyomják bele forró olajba, ahol aztán jól kisütik. Ezt kell tehát a forró csokiba mártogatni. Persze a forró csokoládénak is megvan a maga boszorkányos receptje, amitől jó sűrű lesz, így aztán ez a mártogatás már-már tényleg felér egy igazi rituáléval. Főzés közben már kezdtem magam úgy érezni, mint a Csokoládé című filmben Vianne...
Én a hétvégét szemeltem ki csokiés churros kóstolásra és szombaton próbáltam meg hamarabb felkelni, mint a család és jól nekiis láttama csoki és churros készítésnek. Ugyan a speciális churros nyomózsákja egyből kiszakadt, a magyar nyomózsák meg persze nem ilyen formát nyomott, az íze nem lett rossz (leginkább a fánkhoz tudnám hasonlítani). A forró csokoládé pedig egyenesen nagyon finom lett!
Hogyha viszont reggelire együnk néhány churrost egy jó nagy adag ilyen forró csokoládéval, utána ne tervezzünk nagy mozgással járó tevékenységet, mert ez azért nem könnyű kaja!! – de ezt nem is mondta senki, hogy itt kímélő ételek vannak. Folytatás következik, már elkezdtem beszerezni a hozzávalókat a Huevos a la flamenca ételhez is!